Dlaczego usuwanie zrogowaceń skalpelem to podstawa?

Nie ma gabinetu podologicznego bez skalpeli i dłut. Te narzędzia to jest must have każdej osoby, która  zajmuje się specjalistyczną pielęgnacją stóp. To dzięki nim mamy super moce i wzbudzamy efekt WOW po zabiegu – a o to mam przecież chodzi, prawda? 

Jednak by tak było, konieczne jest zrozumienie skóry, mechanizmów rogowacenia i nauczenie się odpowiednich technik pracy. Jeżeli chcesz pracować świadomie zapraszam do lektury! 

Zadałaś sobie kiedyś pytanie dlaczego akurat skalpel? Dlaczego praca samą frezarką nie wystarcza? 

Żeby odpowiedzieć sobie na to pytanie musimy zdać sobie sprawę, że najbardziej rozbudowane mechanizmy naszej skóry biorą udział w tworzeniu najważniejszej funkcji naszej skóry – funkcji obronnej, w tym przed uszkodzeniami. Uszkodzenie skóry może powodować zakażenie, utratę krwi, odwodnienie (np. po rozległych poparzeniach) itd. Dlatego też tak bardzo dąży do szybkiej odbudowy. 

I teraz wejdźmy głębiej: co skóra może odbierać jako uszkodzenie? 

Będą to zarówno widoczne uszkodzenia mechaniczne, ale i powtarzające się mikrourazy wynikające z tarcia np. podczas chodzenia. Dlatego też w miejscu nadmiernego ucisku pojawiają się hiperkeratozy. 

Jednak samo tarcie ma podstępną cechę – jego skutkiem ubocznym jest wydzielanie temperatury, która powoduje dodatkowe uszkodzenia termiczne głębszych warstw skóry. 

Wydaje się to wszystko oczywiste, prawda? Ale czy równie oczywiste jest dla Ciebie to, że to samo dzieje się podczas… tarcia tarką, pumeksem czy kapturkiem ściernym? 

Tak, dobrze czytasz – nawet pracując frezarką w odpowiednim kierunku, pod odpowiednim kątem, zgodnie z budową anatomiczną skóry, odpowiednio dobraną gradacją najwyższej jakości kapturkiem z zegarmistrzowską precyzją możemy spowodować aktywowanie procesów powstawania hiperkeratoz.

I właśnie wtedy wjeżdża ON – skalpel 

Dzięki usunięciu nadmiaru skóry do poziomu fizjologicznego zrogowacenia oraz z zachowaniem  funkcji obronnej skóry, w dodatkowo zadbamy o to, żeby zminimalizować wytwarzanie temperatury (praca „na zimno”) – czyli skalpelem, trochę oszukujemy system 🙂

O co chodzi? Już wyjaśniam. 

Usuwamy nadmiar zrogowacenia skalpelem (lub dłutem) z palpacyjną kontrolą elastyczności tkanki, tak by skóra była po opracowaniu maksymalnie gładka, czyli bez górek i dolinek ze śladami po naszej pracy.  Dopiero wtedy nakładamy na nośnik kapturek ścierny zachowując złote zasady:

 • gradacja dobrana do struktury skóry i
 • praca zgodnie z przebiegiem linii papilarnych,
 • praca z zachowaniem ruchu jednokierunkowego i
 • praca przerywana, by zachować czas chłodzenia narzędzia 

Efekt jaki chcemy uzyskać to gładka, pozbawiona nierówności skóra z zamkniętymi łuskami. Najczęściej, aby uzyskać taki rezultat używamy dwóch gradacji: 80 i 150 lub 150 i 320.

Takie połączenie technik daje nam dużą precyzję działania. Masz możliwość kontroli każdego aspektu swojej pracy. W połączeniu z wiedzą i techniką to prawdziwa petarda! 

Dzięki temu nie tylko efekt po zabiegu jest niesamowity, ale i utrzymuje się zauważalnie dłużej. A Klienci to doceniają <3

Przyznam się szczerze, że im więcej wiem na jej temat, tym bardziej mnie ona zachwyca – niepozorna, często bagatelizowana, a tworzy tak nieprawdopodobne rozwiązania!

Jeżeli chcesz poznać anatomię praktyczną skóry w kontekście pracy w gabinecie podologicznym lub pedicure oraz poznać sześcioetapowy proces powstawania hiperkeratoz i… wieeeeeeele innych aspektów, które pozwolą Ci zrozumieć stopy – to zapraszam do dołączenia do naszej niesamowitej ekipy Kursantów kursu PediWOW on-line.

To da Ci pewność siebie i zaczniesz prowadzić skuteczne terapie, bo ZROZUMIESZ.  Dzięki temu będziesz miała możliwość stawiania trafnych diagnoz, układania indywidualnych planów teraputycznych oraz odpowiedniego edukowania klientów. Czy to nie brzmi jak przepis na sukces?   Uczestnicy kursu mają dostęp nie tylko do najnowszej i holistycznej wiedzy opakowanej w 10 godzin nagrań, ale i otrzymują dostęp do tajnej grupy tylko dla Kursantów, gdzie wymieniamy się doświadczeniem, wspieramy się i dyskutujemy <3

I na koniec kilka złotych rad <3

 •  Przy genodermatozach (np. Łuszczyca, rogowiec) ale i przy bardzo zaawansowanych hiperkeratozach pracujemy samym skalpelem, żeby nie pobudzać dodatkowo skóry. 
 •  Jeżeli spray zmiękczający nie daje rady, lub skóra wymaga bardzo mocnego i głębokiego zmiękczenia polecam zrobić 15 minutowe przymoczki z żelu zmiękczającego (np. z Clareny Pedicure Soft Gel lub Peclavus gel). Wykorzystaj do tego fryzjerskie ręczniki włókninowe. 
 •  Skóra z nadpotliwością dużo lepiej opracowuje się bez użycia środka zmiękczającego. 
 •  Czym pracuję? 
 • skalpele Aesculap Braun rozmiar 20 i 15
 • Dłuta Swann Morthon  lub Yuki
 • Kapturki ścierne Lucas 10 i 5mm
 • Płyn zmiękczający Kerasan Spray 
 •  Na opracowywanie skóry zapraszamy co 4-6 tygodni – zgodnie z tempem proliferacji naskórka
 • Gdzie można dołączyć do ekipy Kursantów PediWOW on-line?  Wskakuj do SKLEPU!

Jakie moduły znajdziesz w środku?

 • Podologia: czym jest, jak powinien wygladać rozwój podologa?
 • Budowanie wizerunku eksperta
 • Wyposażenie gabinetu podologicznego: otwieram wszystkie swoje karty! Co warto, czego unikać? Na czym oszczędzić, a gdzie lepiej dołożyć? Same konkrety: modele, sklepy, rozmiary, preparaty. Kursanci twierdzą, że to złoto 😀
 • Anatomia paznokcia. Brzmi nudno? Nic z tego! Jestem przekonana, że części z tych rzeczy nie wiesz lub nie wiesz jak przełożyć tę wiedzę na praktykę 🙂 Jeżeli już mówimy o praktyce, co przechodzimy do kolejnego modułu:
 • problemy paznokci. Najważniejsze, najczęściej spotykane problemy paznokci w gabinetach. Wiedza NIEZBĘDNA nie tylko dla podologów, ale i stylistek paznokci! Oprócz wyjaśnienia mechanizmów przyczynowo-skutkowych dostaniesz tu pięknie opracowane graficznie procedury zabiegowe. To jest nie tylko świetna dla Ciebie, ale i dla Twoich pracowników! Takie procedury wprowadzają wystandaryzowanie Twoich usług – dzięki temu masz pewność, że każdy klient będzie miał WOW! po wizycie 🙂
 • Czas na anatomię stóp, a w zasadzie podoanatomię. Warstwa po warstwie omówimy skórę w kontekście pracy w gabinecie – omówimy między innymi procesy proliferacji, pokażę Ci dlaczego stopy są tak wyjątkowe i już zacznę Cię wprowadzać do kolejnych modułów, które jeszcze barsziuej pogłębią Twoją wiedzę!
 • Kompedium wiedzy o hiperkeratozach. Po tym module standardowe pytanie w gabinecie: „Pani a czemu mi ta skóra tak narasta?” nie będzie już dla Ciebie problemem. Jeżeli zrozumiesz ten proces, poznasz czynniki, które go powodują będziesz umiała nie tylko tak opracować skórę, że efekt będzie trwał kilkukrotnie dłużej niż dotychczas, ale i edukować odpowiednio klientów, dzięki czemu będą mieli realne oczekiwania co do efektów oraz będą stosowali się do zaleceń.
 • I teraz kombo na sam koniec: vademecum wiedzy o suchej skórze i pielęgnacji stóp. Po tym module zrozumiesz dlaczego krem to nie wszystko. Holistyczne, interdyscyplinarne podejście do skóry otwiera nam furtkę do nieosiągalnych wcześniej efektów!

Na podsumowanie ja to tylko tu zostawię <3